Pamiętacie Geocaching? Kilka lat temu zabawa w poszukiwanie ukrytych skarbów za pomocą narzędzi GPS zdobyła serca wielu polskich turystów (na długo zanim tysiące dzieciaków wyruszyło ze smartfonami w poszukiwaniu Pokemonów). Jeszcze w okolicy 2013 roku, patrząc na mapkę ukrytych skrzynek widać było wyraźnie, że moda na geocaching dociera do nas z Czech (skrzynki powoli zapełniały Polskę od południowej granicy a Czesi aktywnie uczestniczyli w geocachingowych eventach na południu Polski, zapraszając polskich geocacherów na swoje). Chyba jesteśmy świadkami kolejnej terenowej manii, którą zaraziliśmy się do Czechów. A wszystko za sprawą…kolorowych kamyczków.

„Kamínky” – tak nazywa się ta zabawa w Republice Czeskiej. Polega na wyszukiwaniu kolorowych, wymalowanych akrylami i markerami kamyczków . Kamyczki znajdują się w ogólnodostępnych miejscach, bywają udekorowane jako biedronki, kwiatki, choć zdarzy się i…Reksio.

Kamyczek, zwany Reksiem (źródło:
https://www.facebook.com/groups/555702945342044/photos/ )

Na awersie takiego kamyczka powinno znaleźć się logo Facebooka (to tam ta zabawa się rozwija w najlepsze) i kod pocztowy – aby wiedzieć skąd kamyk wyruszył.

Znaleziony kamyk wędruje z nami do kolejnego miejsca, gdzie go zostawiamy, podając tą informację na specjalnej grupie na Facebooku. Ważne, aby nie zdradzać zbyt wielu szczegółów: ” Nie podajemy w poście dokładnej lokalizacji kamienia. Miejscowość i przybliżona okolica np. nazwa dzielnicy w zupełności wystarczą” – czytamy na polskiej grupie poświęconej tej zabawie.
Taka grupa powstała niedaleko polsko-czeskiej granicy, bo w Rybniku, choć dziś już w zabawie uczestniczą nie tylko mieszkańcy śląskiego regionu, ale i całej Polski.

Proste? Chyba tak. Nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, wystarczy wyjść w teren, rozglądać się za kolorowymi kamyczkami i… pozwolić im wędrować dalej w Polskę.
Należy się cieszyć, że kolejna, ciekawa rozrywka dla całych rodzin, wędruje do Polski z Republiki Czeskiej. Mimo zamkniętych granic 🙂

Wszystkich, którzy chcą zapoznać się ze szczegółami gry, zwłaszcza regulaminem zapraszamy na:

Czeska grupa „Kaminky” :
https://www.facebook.com/groups/kaminky/
Polska grupa „Kamyczki”:
https://www.facebook.com/groups/555702945342044/
Polski fanpage zabawy :
https://www.facebook.com/Kamyczki-kamyczki-106395964442256/


Zdjęcia kamyczków pochodzą z polskiej grupy:
https://www.facebook.com/pg/Kamyczki-kamyczki-106395964442256

Please follow and like us: