Zagrożenie koronawirusem chwilowo (mamy nadzieję!) odseparowało nas od południowych przyjaciół. Ale to dobry czas aby – paradoksalnie – zbliżyć się do Czechów czy Morawiaków i tamtejszej kultury. Co może robić Czechofil w czasie przymusowej kwarantanny? Przygotowaliśmy dla Was Top 10 naszych czechofilskich propozycji:

Narodowe Muzeum w Pradze oferuje kilka ciekawych wystaw, które możemy podziwiać nie wychodząc z domu.

1. Wystawa poświęcona „Aksamitnej Rewolucji”
To wystawa poświęcona czasom przemian z pamiętnego 1989 roku. Oprócz wielkich nadziei twórcy przybliżają również inne emocje, jakie targały Czechosłowacją w tamtym czasie, m.in. pustka w polityce, problemy ekologiczne, rola religii w tamtym czasie czy – o tym często milczymy w temacie polskiego roku ’89 – kwestii kultury.
Link do wystawy:

https://exhibition.indihu.cz/view/rika-se-ji-sametova/start

2. Wystawa: Znowu swobodnie …

Podobna tematyka,jednak widziana z perspektywy przede wszystkim plakatu z okresu ’89-’90.

https://exhibition.indihu.cz/view/znovu-svobodne/start

3. Krecik Online
Wystawy – wystawami, ale czym byłaby kwarantanna bez legalnej możliwości oglądania przygód „Krecika”?
Macie, bierzcie z tego wszyscy:


4. Kanał Muzeum umění Olomouc na Youtube

Kanał na YT tego muzeum, to skarbnica wiedzy. Właściwie, to kopalnia osobnych tematów i sami jesteśmy na siebie źli, że nie robimy z tego punktu całej serii kolejnych wpisów. Ale spokojnie – coś nam się wydaje, że na wszystko starczy czasu na tej kwarantannie :/
Co tu mamy? Wystawy, relacje z wydarzeń, filmy dokumentalne. Ciekawostka goni ciekawostkę. Polecamy!

https://www.youtube.com/channel/UCsOguPgXEJoNMYPUNiS669A?view_as=subscriber

5. „Igraszki z diabłem”, czyli nowa wersja kultowego spektaklu na podstawie sztuki czeskiego pisarza i dramaturga Jana Drdy. Starą ekranizację (adaptację? jak to nazywać w przypadku Teatru Telewizji?) z Markiem Kondratem znają chyba wszyscy. Tu, nowe spojrzenie na klasykę, mamy nadzieję, iż w Waszej ocenie, równie udane:
https://vod.tvp.pl/website/igraszki-z-diablem,46137594

6. Dokument „Braciszek Karel”

Skoro już weszliśmy na stronę TVP (za co z pewnością poleci kilka dislike’ów, ale trudno), to polecamy również dokument poświęcony legendarnemu bardowi czechosłowackiej opozycji, Karelowi Krylowi:

https://vod.tvp.pl/website/braciszek-karel,42210098

7. Koncert Jaromira Nohavicy w Studiu Agnieszki Osieckiej w Trójce

No tak, banał, prawda? Ani artysty, ani miejsca, ani tym bardziej koncertu przybliżać nie trzeba. Ale można sobie przypomnieć!
Do czego oczywiście zachęcamy:

https://youtu.be/C1OTTmGKWeM

8. Hrabal, dobry na wszystko…
Niedawna rocznica urodzin Bohumila Hrabala skłoniła nas do tego, aby przypomnieć sobie twórczość Mistrza. Możecie zrobić to samo. Praca zdalna nie pozwala na to aby siąść w fotelu z książką? Polecamy audiobook. Na tym nagraniu, czyta wybitny polski aktor, Kazimierz Kaczor:

https://youtu.be/_cnr3aIzFDE

9. Wirtualny spacer po Morawskim Muzeum w Brnie

Bardzo by nas interesowało ile w Morawskim Muzeum poświęcono tematyce Wielkich Moraw, do których należał także Śląsk ze sporą częścią Małopolski (z Krakowem włącznie). Nie będzie okazji w najbliższym czasie, ale… dlaczego by nie pospacerować wirtualnie?

LINK: http://www.mzm.pano3d.cz

10. Hokejowy klasyk!

Nie samą kulturą człowiek żyje. Przyda się trochę sportowych emocji, zwłaszcza teraz, gdy niewiele dzieje się w ekstraklasie czy innej Lidze Mistrzów.
Jeśli Czechy, to oczywiście…hokej! I to nie byle jaki! Starcie tytanów: Czechosłowacja i ZSRR z 1969 roku. Sportowe emocje, polityka w tle i wynik (którego oczywiście nie zdradzimy…), który powinien ukoić wszystkie czechosłowackofilskie serca:

https://www.youtube.com/watch?v=MPFE1Q-r0hI


A jakie są Wasze, czeskie pomysły na spędzenie tego szalonego czasu?
Podzielcie się swoimi typami! 🙂

PS: …a jakby było Wam mało, macie na YT kanał w całości poświęcony czeskim filmom.Please follow and like us: