Na niektórych czeskich stronach, jak to ostatnio często bywa przed Świętami, przypomniano reklamę Kofoli z 2017 roku…

Na reklamie widzimy dziewczynkę ze swym ojcem, udających się do zaśnieżonego lasu, w poszukiwaniu drzewka bożonarodzeniowego. Ojciec tłumaczy, że jeśli „wytrzyma” do wieczora, zobaczy „złote prosiątko”.
Kiedy znajdują, niezbyt okazałych rozmiarów choinkę, dziewczynka dopytuje o szczegóły tego osobliwego zwierza. Kiedy jest już pewna, że właśnie widzi owe złote prosiątko, następuje cięcie i…widzimy naszą dwójkę uciekającą przed… dzikiem.

Reklama bez wątpienia ciekawa, na swój, absurdalny sposób urocza. Jednak o co chodzi z tym „złotym prosiątkiem”? Czyżby prezenty w Czechach i na Słowacji (reklama ma także słowacką wersję) przynosił właśnie wieprzek ze złota a nie jak przekonywaliśmy rok temu mały Jezusek (zerknijcie tu-
http://www.sousedi.pl/post-postswiateczny/ ) ?

Tradycja związana ze złotym prosiątkiem ma swoje korzenie w średniowieczu. Zobaczenie tego zwierzęcia miało być nagrodą za dochowanie wigilijnego, ścisłego postu. Prosiątko miałoby przebiegać po ścianie lub suficie, co zwiastować miało dobry rok (hmmm…. zastanawiamy się nad związkiem pomiędzy całodniową głodówką i widokiem świni na ścianie…) . To, że w Wigilię objawiać miała się właśnie złota świnia, prawdopodobnie ma związek z przedchrześcijańskimi wierzeniami pogan. Dla rodzimowierców rejonu czesko-morawskiego świnia, a już zwłaszcza pokryta złotem, nie miała absolutnie żadnych złych konotacji. Złote świnie pojawiały się w symbolice kultu Swarożyca którego kult (w lokalnej odmianie Radogosta / Radogoszcza) mocno rozwinął się wśród połabskich Słowian, sąsiadujących z plemionami czeskimi.

Tak czy inaczej zwyczaj ten zachował się w lokalnych przekazach oraz -zasługa tu m.in. Kofoli – w popkulturze Czech i Słowacji.

My również będziemy wyczekiwać złotego prosiątka. A ponieważ nie jemy mięsa wcale, nie powinniśmy mieć żadnego problemu z odpowiednim wyczekaniem zwierza 🙂
To zapewne ostatni post przed Świętami oraz w mijającym roku. Licznik wskazuje wyraźnie, że to 50 post na naszym blogu! Cieszymy się, że wypadł akurat w okresie przedświątecznym!
Wszystkim naszym czytelnikom życzymy radosnych, wesołych Świąt oraz jak najprzyjemniejszego 2020 roku!
Oby czeski duch nas nie opuszczał !

Veselé Vánoce a šťastný nový rok!

Być może zaciekawi Cię również:
Post postświąteczny, czyli obrońmy Ježíška!

Jarmark świąteczny w Ostravie

Tło plik wektorowy utworzone przez freepik – pl.freepik.com
Please follow and like us: