Czeska telewizja postanowiła przypomnieć historię sprzed 57 lat i uhonorować w ten sposób pamięć o ofiarach największej górniczej tragedii w dziejach czechosłowackiego górnictwa. Na antenie ČT 1 można podziwiać film fabularny opowiadający o losach górników kopalni „Dukla”. Drugi odcinek – dziś po 20.00.

7 lipca 1961 r. w kopalni Dukla koło Hawierzowa doszło do tragicznego w skutkach pożaru, w wyniku którego zginęło 108 górników. Najmłodsza ofiara tamtej tragedii nie skończyła wówczas nawet 17 lat (!). Najstarszy górnik miał 56 lat.
Wszystko zaczęło się od tego, że jeden z górników przypadkowo (i pechowo) chwycił ramię dźwigni i uruchomił gumowy pas przenośnika taśmowego. Ten zaczął pracować na pełnych obrotach, bez żadnej kontroli. Nikt nie miał wówczas w tym miejscu warty, dlatego też zdarzenia i zagrożenia nie odnotowano na czas. Gumowa opaska w wyniku tarcia zapaliła się a ogień (przy dobrej wentylacji szybów) zaczął się błyskawicznie rozprzestrzeniać. Pod ziemią znajdowało się wówczas prawie 340 górników. 108 z nich zadusiło się tlenkiem węgla i innymi oparami. Według śledczych, którzy prowadzili dochodzenie po katastrofie, ofiary były zupełnie nieświadome zagrożenia, niektórzy dosłownie do końca wykonywali swoją pracę…
Istniało poważne zagrożenie wybuchem metanu, który pochłonąłby dziesiątki kolejnych istnień.
– Niewiele brakowało, a też zginęlibyśmy. Mieliśmy szczęście, że nie doszło do wybuchu metanu. Odebrane próbki pokazywały wartości krytyczne – wspominali po latach górnicy pamiętający tragedię.

Warto przypomnieć, bądź zaznajomić się z tymi wydarzeniami sprzed przeszło półwiecza. Zwłaszcza po ostatnich tragicznych wypadkach w Jastrzębiu-Zdroju.
Na stronie http://www.ceskatelevize.cz/specialy/dukla61 Czeska Telewizja przypomina tragiczne chwile z lipca 1961 roku. Zaś pod adresem http://www.ceskatelevize.cz/porady/11490475387-dukla-61/ można oglądać odcinki serialu fabularnego „Dukla 61”, poświęconego tamtym wydarzeniom…

(podziękowania dla P. Długosza i redakcji Wachtyrz.eu)

 

Zdravíme vás!
Pani Procházková & Pan Prohlídka

Please follow and like us: