Znany czeski portal idnes.cz podał niedawno informację o tym, że służby w mieście Ostrava, w nietypowy sposób niosą pomoc bezdomnym w czasie mroźnych nocy. Skonstruowano i wykonano…igloo dla osób bez stałego domu, w którym – niczym w kapsule – można się zamknąć otrzymując sporą dawkę ciepła, wystarczającą na przetrwanie mroźnej nocy. W samej Ostravie problem bezdomności może dotyczyć blisko setki osób.

Igloo jest proste w konstrukcji, stworzone z pianki izolującej ciepło oraz z folii aluminiowej, która również ma tego typu właściwości. Osoba przebywająca wewnątrz ociepla igloo temperaturą własnego ciała co sprawia że w środku może być nawet do 18 stopni cieplej niż na zewnątrz! To bardzo istotna różnica temperatur, która – trzeba to przyznać wprost – może ratować życie.


Co prawda pomysł nie jest nowy a przywieziony do Ostravy przez Francuza, który osiadł się w czeskim mieście i „patent” podpatrzony w swej ojczyźnie zechciał „sprzedać” dalej. Czesi zwrócili się nawet do projektanta z prośbą o możliwość zakupu licencji. Ten bez problemu dał Czechom zielone światło na to, aby w ten sposób ratować życie.

Czy znajdą się osoby lub miasta w Polsce, które zechcą pomysł przenieść dalej?

 

[foto: printscreen: idnes.cz]

Please follow and like us: