Dzień Zaduszny to dobra okazja aby wspomnieć tych, którzy w mijającym roku odeszli od nas.
Nasi południowi sąsiedzi pożegnali w 2018 roku wielu znamienitych reprezentantów swojego narodu. Oddajmy im cześć i wspomnijmy jeszcze raz…

 

8 stycznia 2018 roku zmarł czeski dramaturg Vojtěch Lindaur. Oprócz działalności na niwie dramatu w 1990 roku był jednym z założycieli czasopisma „Rock & Pop”.

18 stycznia odszedł znany czeski aktor, Zdeněk Braunschläger, znany m.in. z ról w takich filmach jak „Most na Renie” (1969) czy „Jak utopić doktora Mraczka” (1974).

W lutym Czesi pożegnali Vladimíra Tlamkę – czeskiego sportowca i działacza kręglarskiego. Polski Związek Kręglarski żegnając Tlamkę nazwał go ” jednym z największych działaczy czeskiego i międzynarodowego sportu kręglarskiego końca XX i początku XXI wieku”.

2 marca zmarł znany czeski pisarz Ota Filip , ściśle związany z Ostravą, autor m.in. „Wniebowstąpienia Lojzka Lapaczka ze Śląskiej Ostrawy” (wydanie polskie: Świat Książki, Warszawa 2005).

 

Ota Filip (1930-2018)

Ota Filip (1930-2018)

14 marca Czesi pożegnali Vlastę Dvořáčkovą, urodzoną w 1924 roku poetkę i tłumaczkę. Tłumaczyła na język Hrabala m.in. wiersze Szymborskiej i Miłosza.

16 marca zmarł Otomar Kvěch czeski kompozytor i pedagog. Dzień później Czesi utracili kolejne ważne nazwisko dla czeskiej kultury: Zdenka Mahlera, pedagoga, pisarza, scenarzystę, publicystę i muzykologa.

Kwiecień zapisał się wyjątkowym smutkiem dla Czechów i Słowaków. 8 kwietnia pożegnali Juraja Herza, filmowca, reżysera i scenarzystę a także aktora. Herz wyreżyserował m.in. „Palacza zwłok” na podstawie powieści Ladislava Fuksa.

13 kwietnia to smutna data nie tylko dla Czechów czy czechofilów ale i światowej kultury. W tym dniu odszedł Miloš Forman, wybitny reżyser, przedstawiciel czechosłowackiej nowej fali kinematografii. Forman zasłynął m.in. jako reżyser „Lotu nad kukułczym gniazdem” czy filmowej wersji musicalu „Hair”.
Dla czechofilów jednak pozostanie autorem „Czarnego Piotrusia” czy „Pali się moja Panno”.

 

Miloš Forman (1932-2018)

Miloš Forman (1932-2018)

14 kwietnia zmarł Milan Škampa czeski skrzypek i pedagog, związany m.in. z Smetana-Quartetts.

Pierwszy dzień maja przyniósł tragiczną wiadomość ze świata sportu, zmarł Pavel Pergl, piłkarz związany m.in. ze Spartą Praga i Dynamo Drezno.

13 maja zmarł Jan Brskovský – czeski działacz i publicysta lotniczy.

20 maja odszedł Jaroslav Brabec, czeski lekkoatleta, kulomiot, olimpijczyk, zdobywca złota na halowych mistrzostwach Europy w 1973 w Rotterdamie oraz w Poczdamie w 1979 roku…

30 czerwca zmarła Dagmar Burešová prawniczka, adwokat, przewodnicząca Czeskiej Rady Narodowej i minister sprawiedliwości w latach 1989–1990. Po 1969 roku reprezentowała w sądzie matkę Jana Palacha, studenta, który podpalił się w geście protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku. Jej historię przypomniała w 2013 roku Agnieszka Holland w mini-serialu „Gorejący Krew”.

W lipcu i wrześniu Czesi stracili dwa ważne nazwiska w krajowej i międzynarodowej polityce związane z legendarnym Forum Obywatelskim (ugrupowanie kojarzone z Vaclavem Havlem).
10 lipca odszedł Vojtěch Mynář, samorządowiec, polityk i eurodeputowany z Ostravy. Związany z czeską lewicą (ČSSD).

Z kolei we wrześniu zmarł Vladimír Laštůvka, inżynier, więzień polityczny w czasach komunistycznych, sygnatariusz „Karty 77”, polityk Forum Obywatelskiego i Ruchu Obywatelskiego. Później dołączył do Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej. Deputowany do Izby Poselskiej i Parlamentu Europejskiego.

W ostatnich dniach (31 października) Czesi pożegnali legendarnego piłkarza urodzonego w Trzyńcu, polskiego pochodzenia Tadeusza (Tadeáša) Krausa (ur. 1932 ). Zawodnik polskiej drużyny Siła Trzyniec oraz długoletni piłkarz Sparty Praga…

 

 

 

Please follow and like us: