Wzorem wielu innych europejskich miast, stolica Republiki Czeskiej wprowadziła bardzo rygorystyczne przepisy lokalne, dotyczące pirotechniki w noc sylwestrową. Właściwie wykluczają one możliwość odpalania petard w centrum miasta, jak również w wielu innych punktach.
” Z uwagi na negatywne doświadczenia…” – tłumaczą prascy urzędnicy

Zabronione będzie odpalanie petard na historycznej starówce Pragi, przy ciekach wodnych (do 50 metrów od linii brzegowej) jak również na wyspach, jak również w promieniu 250 metrów od szpitali czy domów opieki nad osobami starszymi czy niepełnosprawnymi. Nie odpalimy również petardy w parkach oraz w promieniu 250 metrów od praskiego ZOO, schronisk dla zwierząt, czy punktów weterynaryjnych.

Na całym terenie stolicy Czech obowiązuje również bezwzględny zakaz stosowania „chińskich lampionów” czy „latarni szczęścia” (cz. LAMPIONŮ ŠTĚSTÍ).

” Celem tych przepisów jest przede wszystkim zmniejszenie zagrożeń związanych z wystrzeliwaniem petard i innych materiałów pirotechnicznych dostępnych na wolnym rynku, a jednocześnie obniżenie kosztów związanych z unieszkodliwianiem odpadów. W przeszłości wystrzeliwanie petard coraz bardziej zagrażało bezpieczeństwu i zdrowiu nie tylko mieszkańcom stolicy, ale także żyjącym w niej zwierzętom.” – czytamy w komunikacie prasowym.

Mapa miejsc objętych zakazami, dostępna na:

https://organizace.maps.arcgis.com/apps/instant/media/index.html?appid=670719c5eda1417d97096574b2f6da38

Please follow and like us: