Od przyszłego piątku rusza w Czechach centralny system szczepień seniorów (osób po 80 roku życia). Szacuje się, że to ok 440 tysięcy mieszkańców Republiki Czeskiej.

Zainteresowani seniorzy będą mogli rejestrować się juz od najbliższego piątku (15 stycznia 2021) od godz. 8.00 rano, przez jeden z dwóch adresów internetowych: crs.uzis.cz lub registrace.mzcr.cz.
Rejestrując się w systemie, trzeba będzie podać swój numer telefonu, jednak na jeden numer będzie można zgłosić więcej niż jedną osobę (dziadka, babcię, innych krewnych etc…) . Następnie zarejestrowany numer otrzyma SMS z kodem potwierdzającym. To da możliwość dalszej rejestracji – podania danych osobowych do systemu: nazwiska, adresu czy numeru polisy ubezpieczeniowej.
System rejestracji wówczas poda termin szczepienia, oraz najbliższy punkt. System „podpowiedzieć” ma także potencjalny drugi termin przyjęcia dawki. Jeśli zaś trafimy na moment, w którym nie będzie wolnych terminów szczepień, system zapamięta nasz numer telefonu i powiadomi smsem o najbliższym wolnym terminie.

Co z wykluczonymi cyfrowo lub nie obsługującymi komórek? Wszak chodzi o seniorów – grupę szczególnego ryzyka. Inicjatorzy systemu zachęcają do skorzystania z pomocy wnucząt czy innych krewnych, bądź wybranie infolinii „stacjonarnej”, pod numerem: 1221 . Również lokalnie, niektóre urzędy uruchomiły swoje własne infolinie, dla seniorów z własnego rejonu.Please follow and like us: